Vlněné koberce patří k nejkrásnějším ozdobám bytu, je to velmi atraktivní a zároveň praktický bytový doplněk, který vytváří celistvý povrch bez spár a prasklin, jak tomu bývá například u dlažby nebo plovoucí podlahy. Vlněné koberce navíc lákají procházet se po nich naboso, vnímat citlivými receptory na chodidlech jejich hebkost a příjemné teplo a tu a tam se na ně posadit s notebookem a hrnkem kávy, anebo si na nich zacvičit či se jen tak protáhnout, a zahrát si tu s dětmi karty, Pexeso a Člověče nezlob se. Koberec na podlaze tedy vnímáme nejen jako podlahovou krytinu, ale svým způsobem i jako obdobu pracovního stolu, křesla nebo postele.
Podmínkou je ovšem čistý a voňavý povrch, a to není tak snadné zajistit i přesto, že koberce pravidelně vysáváme, neboť sáčkový vysavač nedokáže odstranit veškeré nečistoty, co na koberec nepatří. Problém spočívá v tom, že se na koberci usazuje kromě prachu i vzdušná vlhkost, rozptýlený tuk a další organické látky v ovzduší, například z přípravy pokrmů v kuchyni, a také náš pot, který kobercová vlákna přijímají z bosých chodidel a z ponožek. Tato kombinace prachu, mastnoty a vlhkosti vytvoří mazlavou a lepkavou hmotu, kterou při chůzi zašlapáváme mezi kobercová vlákna, a tím prakticky znemožňujeme vysavači odsát drobné prachové částice.
Vysavač není zkrátka stavěný na to, aby nasával přilepené mazlavé nečistoty, nemá takový výkon, aby to zvládl. Právě proto se koberce musí pravidelně nebo alespoň občas čistit speciálním strojem, který z vláken přilepené usazeniny uvolní a následně silným podtlakem odsaje do sběrné nádoby. Toto dokáže například velmi dobře recenzovaný systém Rotovac pomocí rotujících kartáčů s čisticím roztokem, který si poradí se všemi typy kobercových tkanin. Zvládne tedy i čištění vlněných koberců, aby zas byly krásné a voňavé a mohli jste si na jejich povrchu zahrát s dětmi Prší, Pexeso nebo karetní hru Lóra.