Pokud si rádi děláte čaj ať už bylinkový nebo třeba ovocný, tak si ho určit rádi někdy i osladíte. Čaj tak získá skvělou sladkou chuť. Med, jako sladidlo, je mnohem lepší než bílý cukr a zároveň přináší prospěšné látky pro naše tělo. Med je zdrojem energie při vyčerpání, fyzické námaze, ale i při nemoci. Med nám vyrábí včely, které sbírají nektar z květů.
A co tedy takový med vlastně obsahuje, že má blahodárné účinky na naše zdraví?
Med obsahuje jednoduché cukry – hroznový, ovocný a ostatní sacharidy. Díky jednoduchým cukrům, které se nemusí štěpit je zdravější oproti složeným cukrům. Tím se stává zdrojem energie. Med na rozdíl od bílého cukru obsahuje i další přírodní látky. Jsou to bílkoviny, dextriny, aminokyseliny, minerální prvky jako je železo, fosfor, hořčík i vápník. Dále obsahuje organické kyseliny a další stopové prvky.
Med můžeme rozdělit podle toho, co včelky opilují. Máme tak med květový či lesní med a také smíšený. Lesní med poznáme i podle toho, že má tmavší barvu, má výraznou a silnou vůni a obsahuje mnohem více minerálů než med květový. Z těchto důvodů bývá tento lesní med velmi oblíbeným a vyhledávaným. Medem se dá sladit nejen čaj, ale i další věci, jako jsou kaše, přidává se do pečení a lidé si s ním sladí i kafe. Skvělý je med také na lívance. Skvělý je i pro děti, ale ti by ho měli až od dvou let.
Med jako tekuté léčivo
Med lze využít i při nemoci dýchacích cest, používá se při vysokém krevním tlaku a žaludečních potíží, také pomáhá při zastavení rozmnožování některých bakterií. Med také přispívá k podpoře imunitního systému. Využívá se i na hojení popálenin, řezných ran a to z toho důvodu, že má antiseptické účinky. Využívá se i v kosmetice na popraskané rty, kdy ho stačí nanést na rty, nechat působit a rty jsou krásně vyživené a hladké. Přidává se také do masek na vlasy i obličeje. Můžete ho také vyzkoušet i pro přírodní zesvětlení vlasů, kdy se použije med jako vlasová kůra a měl by vlasy zesvětlit až o dva odstíny.